Jak si vybrat porodnici

Když jsem zjistila, že čekáme s manželem naše první miminko, začala jsem okamžitě studovat, pročítat a googlit vše od toho, jak se stravovat v těhotenství, jak cvičit nebo necvičit, jak probíhá vývoj miminka v každém týdnu těhotenství a samozřejmě také jak vlastně probíhá ten velký “strašák” zvaný porod. Věřím, že spousta z vás, která čeká miminko poprvé, nejspíš prošla podobnou počáteční fází chaosu a třídění informací jako já. :)
Co mě ale hned na začátku překvapilo byla informace, že jako jeden z prvních úkolů pro těhotnou ženu je vybrat si porodnici a zaregistrovat se tam. Konkrétně v Praze je doporučeno registrovat se v porodnickém zařízení do 14. týdne těhotenství (TT). Vzhledem k tomu, že žena zjistí, že je těhotná až kolem cca 4. týdne těhotenství, nezbývá mnoho času nazbyt a je potřeba začít svou rešerši na téma porodnice velmi brzy. Pro mě osobně to nebylo vůbec jednoduché, protože jsem kolem sebe neměla téměř žádné kamarádky ani známé, které by už děti měly nebo byly těhotné a doporučení v tomhle ohledu by pro mě mělo cenu zlata. Zároveň tyto první týdny těhotenství jsou relativně rizikové a spousta žen (včetně mě) se soustředí hlavně na lékařské prohlídky, kontroly a aby bylo vše s miminkem v pořádku a proto může být náročné se dívat tak moc dopředu do budoucnosti a zařizovat výběr porodnice, kde přivedete své dítě na svět až za 9 měsíců.
Co mě při výběru porodnice překvapilo
(aneb na co si dát pozor)
- Praha: povinnost registrovat se k porodu do 14. týdne těhotenství (od 2024 výjimka Podolí - zrušili registrace k porodu)
- Role vzdálenosti od bydliště - Měla jsem za to, že v moment začátku porodu jde doslova o minuty a je potřeba zvolit porodnici, která je nejblíže místu mého bydliště (asi filmová deformace? :) Tohle byl velký omyl. Většina porodů, obzvlášť u prvorodiček, trvá 8 - 12 hodin, ale klidně i mnohem více. Navíc 60-70% celkové porodní doby trvá první doba porodní, kdy se žena tzv. otevírá. Odborníci i porodnická zařízení tedy často doporučují co nejdelší zdravotně bezpečnou dobu strávit právě v pohodlí vašeho domova a necestovat do porodnice s první zaznamenanou kontrakcí. U výběru porodnice tedy vzdálenost nemusí být tím hlavním kritériem.
- Rozdílnost v kvalitě péče - Další mojí mylnou představou bylo, že jsou všechny porodnice (v Praze) dnes jistě na stejné úrovni co se kvality péče týče. Není tomu tak. Úroveň vybavení porodnice, personálu a kvality péče se výrazně liší porodnice od porodnice, proto si nezapomeňte tyto informace dobře zjistit.
- Závaznost rozhodnutí - Nebojte se, že své rozhodnutí po registraci nebudete už moci změnit. Nemusíte nutně porodit v zařízení, kde jste se zaregistrovala. Můžete se zároveň zaregistrovat i v několika porodnicích, které se Vám líbí a finální rozhodnutí udělat klidně i v den samotného porodu. :)
Kritéria při výběru porodnice
Pokud bych mohla doporučit, jaké faktory tedy zvažovat při výběru porodnice v Praze i mimo ni, zvolila bych následující kritéria seřazena dle priority od nejvyšší po nejnižší.
1. Vybavení porodnice a přístup k porodu
Každá porodnice nabízí různé možnosti a metody porodu. Některé jsou více zaměřené na přirozený porod, jiné jsou více technicky vybavené pro případné komplikace. Zjistěte, zda porodnice nabízí alternativní metody, jako je například porod do vody nebo zda podporuje bonding a kojení po porodu. Je důležité, aby porodnice respektovala vaše preference a přání. Pokud máte jasnou představu o tom, jak by měl váš porod probíhat, je důležité to sdělit předem a zjistit, zda je porodnice schopna vaše přání naplnit.
2. Reputace a doporučení
Prozkoumejte, jakou pověst má porodnice, o které přemýšlíte. Zeptejte se přátel a rodiny na jejich zkušenosti a přečtěte si recenze online. Každá porodnice má svůj přístup a filozofii, a je dobré zjistit, zda se shoduje s vašimi představami. Prostudujte si důkladně webové stránky porodnice, kde můžete najít další důležité a klíčové informace, které Vám pomohou v rozhodování.
3. Lokalita a dostupnost
Jak už jsem zmiňovala výše, blízkost porodnice nemusí být nutně prvním kritériem pro správný výběr. Je však stále důležité vzdálenost nepodcenit, protože může být rozhodující například v případě komplikací. Některé rodičky vybírají porodnice dokonce i v 60 minutové vzdálenosti od svého bydliště. Zvažte pro a proti a berte v potaz i různé denní doby v ohledu na stav dopravy.
4. Podmínky, vybavení, personál
Podmínky a vybavení porodnice mohou výrazně ovlivnit váš pocit pohodlí a bezpečí. Zjistěte, jak vypadají porodní sály a poporodní pokoje, zda máte možnost samostatného pokoje, nebo zda budete na pokoji s dalšími maminkami. Vyžádejte si prohlídku porodnického zařízení. Také kvalita lékařské péče a přístup personálu jsou klíčové. Zjistěte, jaký je poměr porodních asistentek a lékařů na jednoho pacienta. Informujte se také, zda porodnice umožňuje přítomnost partnera nebo jiné blízké osoby během porodu.
5. Následná péče a podpora
Některé porodnice poskytují nadstandardní následnou péči, včetně pomoci s kojením, poradenství pro novopečené maminky nebo možnost využití laktační poradkyně. Tato podpora může být velkým přínosem zejména pro prvorodičky.
Výběr porodnice je velmi osobní rozhodnutí. I když se Vám může zdát, že je porod ještě daleko a nechce se Vám záležitosti a rozhodnutí s ním spojené řešit příliš brzy, neuspěchejte svůj výběr. Každá maminka má jiné potřeby a očekávání, proto je důležité se pečlivě zamyslet nad všemi faktory, které jsou pro vás důležité. Investice času do výběru správné porodnice se vám může vyplatit v podobě klidnějšího a příjemnějšího porodu.